piątek, 26 lutego 2010

Ule nieco kokosowe



Niedawno zamówiłam w sklepie internetowym foremki na ule. Dzisiaj przyszły i od razu trzeba było zrobić próbę. A że uwielbiam wszystko, co kokosowe...
Przepis był dołączony do foremek, ale ja nie byłabym sobą, gdybym użyła "gotowca". Powstały więc pralinko - ule, które trzeba chyba będzie zamknąć w lodówce na solidną kłódkę. Niesamowicie uzależniają ;)

20 dkg waniliowych biszkoptów
20 dkg masła
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki mleka w proszku
1/3 szklanki mleka skondensowanego niesłodzonego
10 dkg wiórek kokosowych
1 łyżeczka kakao

Biszkopty i wiórki zmielić w blenderze (oddzielnie). Z podanych składników (oprócz kakao) zagnieść masę. Masa powinna być średnio twarda, co korygujemy ilością mleka skondensowanego (należy wlewać je stopniowo podczas wyrabiania masy). Foremki na ule wysypujemy od środka cukrem pudrem i mocno ubijamy w nich masę. Gdy zużyjemy ½ masy, do reszty dodajemy kakao i niezbyt dokładnie wyrabiamy (tak, aby masa pozostała dwukolorowa). Resztą masy wypełniamy foremki. Gotowe ule układamy na oprószonym cukrem pudrem talerzyku i wkładamy do lodówki na minimum ½ godziny.
Smacznego!

Utopence II



Eksperymenty z "topielcami" trwają ;) Poprzednie Utopence były pyszne, ale zawsze warto poszukać nowego smaku. Tym razem zrobiłam wersję bardziej pikantną. Zamiast wieprzowych parówek użyłam serdelków z indyka. Zobaczymy, co z tego wyjdzie...?

60 dkg serdelków z indyka
3 dkg marynowanych papryczek chilli
4 ząbki czosnku
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
Zalewa:
¾ szklanki octu 10%
3 szklanki wody
½ łyżki soli
¼ łyżki cukru
1 liść laurowy
5 kulek ziela angielskiego

Składniki zalewy zagotować. Serdelki blanszować 3 minuty we wrzącej wodzie. Wyjąć, ostudzić. Przekroić wzdłuż do połowy grubości. Do słoika wsypać papryczki, dodać czosnek i pieprz. Ułożyć serdelki. Zalać zupełnie zimną zalewą (wraz z przyprawami). Odstawić na 3 dni w ciepłe miejsce, a następnie włożyć do lodówki na 3 tygodnie.
Smacznego!

czwartek, 25 lutego 2010

Rogaliki duoczekoladowe



Ciasto:
125 g masła
5 łyżek śmietany 18%
2i1/4 szklanki mąki
1i1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 szczypta soli
1 szczypta cukru waniliowego
Nadzienie:
16 kostek gorzkiej czekolady (80% kakao)
16 kostek czekolady mlecznej
4 łyżki rodzynek
Na wierzch:
1 jajko
1 łyżeczka cukru

Z podanych składników zagniatamy ciasto. Dzielimy na 4 części. Z każdej w dłoniach formujemy okrągły placek, a następnie wałkujemy go na cienkie koło, które dzielimy na 4 trójkąty. Na szerszym brzegu (tym półokrągłym) układamy kostkę gorzkiej czekolady, na niej kostkę czekolady mlecznej, po bokach po kilka rodzynek. Zawijamy rogaliki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy cukrem. Wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 15 minut.
Smacznego!
P.S. Jeśli ktoś lubi słodkie wypieki – czekoladę gorzką można zastąpić mleczną i posypać rogaliki cukrem pudrem.

Rogate parówki



Nie lubię ciasta francuskiego. Robienie go jest zbyt pracochłonne, a to, co kupujemy jako gotowiec po upieczeniu w smaku przypomina... NIC! Wolę ciasto indyjskie - na somosy. Zaczęłam z nim eksperymenty. Jest tanie i bardzo szybko się je robi. Były już "Somosy z ruskim farszem", teraz przyszła kolej na "Rogate parówki". Przygotowanie ich zajęło mi niecałe pół godziny. Genialny efekt smakowy uzyskałam podając je z sosem słodko - kwaśnym.

Jeżeli szukacie szybkiej, taniej i pysznej przekąski - bardzo takie paróweczki polecam.

Ciasto:
125 g margaryny Palmy
2 szklanki mąki
4 łyżki śmietany 12%
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 szczypta soli
Nadzienie:
4 parówki Bobaski
8 cienkich plastrów sera Edamskiego
1 jajko do posmarowania rogalików

Z podanych składników zagniatamy ciasto. Dzielimy je na 4 części. Każdą parówkę przekrawamy na pół wzdłuż, a następnie w poprzek. Plastry sera dzielimy na połowy. Z każdej porcji ciasta formujemy okrągły placek, a następnie rozwałkowujemy go na cienkie koło. Koło kroimy na 4 trójkąty. Ćwiartki parówek zawijamy w ser. Układamy pojedynczo na trójkątach (na szerszej stronie), a następnie zawijamy w kierunku wierzchołka. Boki dokładnie zlepiamy. Formujemy rogaliki i układamy je zawinięciem do dołu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jajko rozkłócimy w szklaneczce i za pomocą pędzelka smarujemy każdy rogalik. Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 10 – 15 minut (na złoty kolor). Podajemy ciepłe z sosem słodko-kwaśnym.
Smacznego!

Domowy salceson



Z cyklu: wiesz, co jesz :)

2 małe tylne golonki (ok. 1 kg)
2 l wody
1 mała cebula
½ małego pora
2 małe marchewki
1 średnia pietruszka
1 liść laurowy
5 kulek ziela angielskiego
1 opakowanie żelatyny (na 2,5 l wody)
1 kostka rosołowa Bulion Cielęcy
3 ząbki czosnku
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
½ łyżeczki octu 10%

Z golonek opalamy ewentualną szczecinę, dokładnie je płuczemy. W garnku zagotowujemy wodę z warzywami (oprócz czosnku), liściem, zielem i solą. Wkładamy mięso i gotujemy na małym ogniu do czasu, aż mięso będzie odchodziło od kości (około 2,5 godziny). Mięso wyjmujemy, zostawiamy do przestygnięcia, wywar przecedzamy. Odlewamy 600 ml wywaru, dodajemy do niego pokrojony w plasterki czosnek i kostkę rosołową oraz pieprz. Doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia, wlewamy ocet, wsypujemy żelatynę, dokładnie mieszamy. Z golonek usuwamy skórę, kości i tłuszcz. Mięso dzielimy na mniejsze kawałki i wraz z całymi marchewkami układamy w pojemniku. Zalewamy wywarem z żelatyną. Odstawiamy do ostygnięcia, następnie wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny.
Smacznego

Chleb pszenny z miodem mniszkowym i maślanką



350 ml maślanki
300 g mąki pszennej (typ 650)
2 łyżki miodu mniszkowego
2 łyżeczki soli
240 g mąki orkiszowej
25 g świeżych drożdży

Do automatu do pieczenia chleba wrzucamy składniki w podanej kolejności. Na końcu dodać pokruszone drożdże. Ustawić automat na program podstawowy (3 godziny).
Smacznego!

Chleb "3 zboża"



Przepyszny chleb z chrupiącą skórką.

350 ml maślanki
1 łyżka ciasta zakwaszonego
180 g mąki pszennej
180 g mąki żytniej
180 g mąki orkiszowej
2 łyżki cukru
3 łyżeczki soli
10 g świeżych drożdży

Do automatu do pieczenia chleba wrzucamy kolejno: maślankę, ciasto zakwaszone, mąkę pszenną, sól, cukier, pozostałą mąkę i pokruszone drożdże. Ustawiamy program: pieczywo pełnoziarniste (3 godziny i 40 minut).
Smacznego!

Utopence I



...czyli czeska przekąska (nie tylko) do piwa. Jest to kolejny z przepisów, do którego podeszłam dość sceptycznie. Parówki w occie. Smak był dla mnie dość trudny do wyobrażenia, więc postanowiłam zrobić. Na próbę. Efekt okazał się zaskakująco pyszny :)

60 dkg wieprzowych parówek
25 dkg cebuli
5 dkg marynowanej papryki
2 ząbki czosnku
Zalewa:
1 szklanka octu 10%
3 szklanki wody
½ łyżki soli
¼ łyżki cukru
¼ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
2 liście laurowe
5 kulek ziela angielskiego

Parówki obieramy z osłonek, wrzucamy na 2 minuty do wrzącej wody. Wyjmujemy, osączamy, studzimy. Cebulę kroimy w piórka, paprykę w paseczki. Składniki zalewy zagotowujemy w garnku, następnie pozostawiamy do zupełnego ostygnięcia. Parówki, cebulę, paprykę i czosnek układamy w słoiku, zalewamy zalewą (wraz z liściem i zielem). Zostawiamy na 3 doby w ciepłym miejscu, następnie wkładamy do lodówki na 3 tygodnie.
Smacznego!

środa, 24 lutego 2010

Romans Węża z makaronem nitki



...czyli pikantna zupa w chińskim stylu.

35 dkg pieczeniowej wołowiny
1 duża cebula
6 łyżek ciemnego sosu sojowego
1,5 l wody
2 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
5 dkg białej części pora
1 duży ziemniak
30 dkg wędzonego boczku
5 dkg słodkiej czerwonej papryki
5 ząbków czosnku
10 konserwowych kasztanów wodnych
10 dkg konserwowych pędów bambusa
1 konserwowa papryczka chilli
5 łyżek kiełków fasoli mung
6 konserwowych mini kolb kukurydzy
1 łyżka sosu chilli-czosnkowego
1 łyżka suszonej natki pietruszki
½ szklanki soku pomidorowego
1 szczypta cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju
5 dkg suchego makaronu ryżowego Tao Tao nitki

Makaron zalać wrzątkiem, odstawić na 3 minuty, odcedzić. Wołowinę pokroić w dużą kostkę. W garnku mocno rozgrzać olej, wrzucić mięso i obsmażyć na ciemnobrązowy kolor. Wrzucić posiekaną cebulę i smażyć przez 3 minuty ciągle mieszając. Wlać sos sojowy i wodę. Gotować pod przykryciem 1 godzinę. Boczek pokroić w drobne paseczki, wytopić na patelni, odlać tłuszcz, boczek wrzucić do zupy. Marchewkę i pietruszkę pokroić w grubsze słupki, pora w plasterki, dodać do zupy. Gotować 10 minut. Ziemniaka pokroić w grubą kostkę, wrzucić do garnka. Posolić. Gotować kolejne 15 minut. Świeżą paprykę pokroić w paseczki, czosnek i chilli w plasterki, każdą kolbę kukurydzy podzielić na 3 części. Dodać wszystko do zupy wraz z pędami bambusa, sosem chilli-czosnkowym, kasztanami i kiełkami. Doprowadzić do wrzenia. Makaron przesiekać i również dodać do zupy razem z sokiem pomidorowym. Wsypać cukier. Mąkę rozprowadzić niewielką ilością zimnej wody. Wlać do garnka ciągle mieszając zupę. Na końcu dodać natkę.
Smacznego!

wtorek, 23 lutego 2010

Wołowina po seczuańsku by Yvonne



Aromatyczna wołowina skąpana w pikantnym sosie z dodatkiem jędrnych grzybków i warzyw w połączeniu z chrupiącym makaronem ryżowym tworzą duet, który zadowoli każdego amatora ostrrrych potraw.

20 dkg pieczeniowej wołowiny
1 mała cebula
1 mała marchewka
1 dkg suszonych grzybków mun
2 liście kapusty pekińskiej
4 dkg świeżej czerwonej słodkiej papryki
4 łyżki sosu chilli-czosnkowego
1 kostka rosołowa Bulion Cielęcy
3 łyżki ciemnego sosu sojowego
1 łyżka suszonej natki pietruszki
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
1 szklanka wrzącej wody
¼ łyżeczki mąki ziemniaczanej
3 łyżki zimnej wody
4 łyżki oleju
15 dkg suchego makaronu Tao Tao nitki

Makaron zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 3 minuty, odcedzamy. Mięso kroimy na plastry grubości ok. 3 mm. Następnie w paski o szerokości ok. 5 mm, długości ok. 5 cm. Cebulę kroimy w drobna kostkę, paprykę w słupki, marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Liście kapusty dzielimy na dwie części: białą i zieloną. Część zieloną siekamy w paseczki, białą kroimy w trójkąty. W woku mocno rozgrzewamy połowę oleju, wrzucamy mięso, obsmażamy przez 3 minuty ciągle delikatnie mieszając. Dodajemy cebulę, wlewamy sos sojowy, smażymy przez 2 minuty. Dolewamy wrzątek, wkruszamy kostkę rosołową oraz połamane na niezbyt małe kawałki grzybki, przykrywamy wok i dusimy całość przez 10 minut. Następnie wrzucamy białą część liści kapusty, pieprz i pietruszkę. Dusimy (bez przykrycia) przez 3 minuty. Wlewamy sos chilli-czosnkowy, wsypujemy pieprz i mieszając dusimy wszystko przez 1 minutę. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z zimną wodą i wlewamy do sosu. Dokładnie mieszamy i zdejmujemy z ognia. Na patelnię wlewamy pozostały olej, wrzucamy makaron i smażymy go na ostrym ogniu przez 3 minuty, odwracamy i dosmażamy przez kolejne 3 minuty. Na półmisku układamy chrupiący makaron i polewamy go sosem.
Smacznego!

poniedziałek, 22 lutego 2010

Sałatka dla Kozy



Oto moja propozycja dania z użyciem makaronu ryżowego Tao-Tao. Konkursowa.

Wąż kolację Kozie przygotował,
Pyszną „głowę smoka” dzisiaj zaserwował

10 dkg makaronu ryżowego Tao-Tao (nitki)
20 g kiełbasy salami
50 g zielonego ogórka
50 g czerwonej słodkiej świeżej papryki
1 grecka oliwka nadziewana migdałem
2 konserwowe szparagi
50 g papryki marynowanej z miodem
2 rzodkiewki
5 paseczków skórki cytrynowej
1/10 liścia kapusty pekińskiej (na kły)
Sos:
3 łyżki majonezu
1 łyżka jogurtu naturalnego
¼ łyżeczki białego mielonego pieprzu
5 marynowanych pieczarek
3 marynowane cebulki

Makaron zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 3 minuty. Odcedzamy. Układamy na talerzu formując głowę smoka. Z pozostałych składników robimy oczy, nos, kły, rogi, grzywę itd.
Składniki sosu wkładamy do blendera i miksujemy przez 30 sekund. Sos podajemy osobno.
Ssssmacznego!

Bread and butter pudding



Angielski pudding z chleba i masła. Niezwykle delikatna kompozycja białego pieczywa z rodzynkami, żurawiną, cynamonem i wanilią. Rozpieszczona subtelną słodyczą niewielkiej porcji cukru. Raj dla podniebienia, lecz najpierw rozkoszuje się nim nos - zapach podczas pieczenia jest niewyobrażalnie rozkoszny.

1 bochenek pszennego chleba (75 dkg)
125 g masła
1 łyżka cynamonu
3 łyżki rodzynek
3 łyżki suszonej żurawiny
Sos:
1 l mleka
5 jajek
100 g cukru
15 g cukru waniliowego
szczypta soli

Chleb kroimy w kromki o grubości 1 cm. Ścinamy z nich skórkę. Każdą kromkę cienko smarujemy masłem, przekrawamy ją na 2 trójkąty. Średnią blaszkę smarujemy masłem, układamy na niej pierwszą warstwę kromek (masłem do góry). Posypujemy ją cynamonem, żurawiną i rodzynkami. Następnie układamy drugą warstwę kromek (również masłem do góry), posypujemy ją cynamonem, rodzynkami i żurawiną. Analogicznie postępujemy aż do wyczerpania składników.
Przygotowujemy sos: jajka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym do białości, dodajemy mleko i sól, miksujemy jeszcze przez chwilę. Sosem zalewamy pudding i zostawiamy na 20 minut. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i pieczemy pudding przez 45 minut.
Smacznego!

niedziela, 21 lutego 2010

Samosy z ruskim farszem



A miały być ruskie pierogi... ;)))

Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
4 łyżki śmietany 12%
125 g masła
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Farsz:
3 średnie ziemniaki
25 dkg chudego twarogu
1 średnia cebula
1 łyżka oleju
2 łyżki siekanego szczypiorku
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu

1 l oleju do smażenia

Z podanych składników zagnieść niezbyt twarde ciasto. Odstawić. Ziemniaki ugotować, ostudzić, zmielić wraz z serem maszynką o średnim sicie. Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju i wraz ze szczypiorkiem, solą i pieprzem dodać do ziemniaków. Dokładnie wymieszać. Z ciasta odrywać porcje wielkości mandarynki, rozwałkować je na kształt koła (wielkości płyty CD), każde koło przekroić na pół, zlepić brzeg (ten, który stykał się z nożem), tworząc stożek. Napełnić go farszem, następnie dokładnie zalepić pozostałe brzegi . Smażyć na niezbyt gorącym oleju na ciemnozłoty kolor.
Smacznego!

czwartek, 18 lutego 2010

Kokosowe pralinki



W związku z niedawnymi Ostatkami (na których zgodnie z tradycją powinno być na stole dużo mięsa i słodkości - tylko nie wiem, dlaczego nazywa się to "Śledzikiem"?), oprócz Kocich łbów wyprodukowałam również pralinki. A że kokosowy jest jednym z moich ulubionych smaków...

Przy dzielnej pomocy męża (wygniatał masę) - powstały niesamowicie pyszne domowe słodycze. Bardzo polecam je każdemu, kto nie przepada za "gotowcami" :-)))

1 szklanka wiórek kokosowych
125 g miękkiego masła
2 szklanki mleka w proszku
5 łyżek cukru pudru
3 łyżki mleka skondensowanego niesłodzonego

Odsypujemy 1 łyżkę wiórek. Pozostałe składniki ugniatamy w misce na jednolitą masę. Masa ma mieć taka konsystencję, żeby dało się z niej formować kulki (w razie potrzeby dolewamy mleka lub dosypujemy mleka w proszku). Z masy formujemy kulki, obtaczamy je w wiórkach i odstawiamy do lodówki na minimum godzinę.
Smacznego!

Kocie łby by Yvonne



Słodycze, słodycze...

Czasami lubię zaserwować "coś innego". Tym razem padło na Kocie łby. Oryginalny przepis pochodzi z programu "Nigella ekspresowo". Postanowiłam go (oczywiście) zmodyfikować. Zamiast gorzkiej czekolady jest deserowa, zamiast syropu - miód, a małe pianki zastąpiły kaczki Haribo. Degustacja przebiegła ekspresowo. Kocie łby zniknęły jeszcze szybciej. Deser jest pyszny - bardzo go polecam :)

30 dkg czekolady deserowej
125 g masła
1 łyżka miodu
120 g pianek
100 g herbatników petit beurre
2 łyżki rodzynek
2 łyżki suszonej żurawiny

Czekoladę łamiemy na małe kawałki, rozpuszczamy na parze (czyli garnek z czekoladą wkładamy do większego garnka, w którym wrze woda) wraz z masłem i miodem. Herbatniki drobno kruszymy. Do przestudzonej czekolady dodajemy herbatniki, pianki, rodzynki oraz żurawinę. Płaskie naczynie wykładamy folią aluminiową. Wykładamy na nią masę lekko dociskając. Wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny.
Smacznego!

Jajka z delikatnym sosem



Niesamowicie pyszny, pomimo swej prostoty, jest sos.

6 jajek
6 marynowanych pieczarek
1 puszka groszku konserwowego
4 łyżki majonezu
2 łyżki śmietany 12%
¼ łyżeczki białego mielonego pieprzu

Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i przekrawamy na połówki. Groszk osączmy, mieszamy ze śmietaną, majonezem i pieprzem. Na każdej połówce jajka układamy połówkę pieczarki. Podajemy z sosem.
Smacznego!

Sałatka gyros by Yvonne



Ostatki. Szykowała się niewielka imprezka, więc przydałaby się jakaś sałatka. Wynalazłam "gyros". Prawdę mówiąc podeszłam do niej dość sceptycznie. Taka mieszanka nie wydawała mi się niczym specjalnym - ot kilka składników i typowa warstwowa sałatka. Miska stanęła na stole i jakoś nikt nie kwapił się do spróbowania "czegoś posypanego kapustą pekińską". Do czasu, aż każdy z gości dostał porcję na talerzyk. Sałatka zniknęła w kilkadziesiąt sekund. Kompozycja smaków okazała się genialną. Efektem tego było dodanie sałatki do Bardzo Ulubionych dań no i oczywiście do wykorzystania przy okazji najbliższej imprezy.

Bardzo ją wszystkim polecam - jeżeli chcecie zaskoczyć gości.

3 liście kapusty pekińskiej
½ kg piersi z kurczaka
½ opakowania przyprawy kebab – gyros
1 łyżka oliwy z oliwek
1 puszka kukurydzy
2 średnie ogórki konserwowe
½ papryki konserwowej
6 łyżek pikantnego ketchupu
Sos:
5 łyżek majonezu
1 łyżka jogurtu naturalnego
1 mały ząbek czosnku
¼ łyżeczki białego mielonego pieprzu

Pierś kroimy w kostkę ok. 2 x 2 cm. Mieszamy z przyprawą kebab – gyros i odstawiamy do lodówki. Kapustę drobno siekamy, ogórka i paprykę kroimy w drobna kostkę. Przygotowujemy sos: czosnek bardzo drobno siekamy i mieszamy z majonezem oraz pieprzem i jogurtem. Kukurydzę osączamy i mieszamy z ogórkiem i papryką. Na patelnie wlewamy oliwę, obsmażamy na niej mięso ciągle mieszając (przez 7 minut), zostawiamy do zupełnego ostygnięcia. Na dno szklanej miski wsypujemy 1/3 kapusty, następnie: ½ mięsa, ½ ketchupu, 1/3 sosu, ½ kukurydzy i dalej: kapustę, mięso, ketchup, sos, kukurydzę, sos i kapustę. Nie mieszamy. Wkładamy do lodówki na nie dłużej, niż godzinę.
Smacznego!

środa, 17 lutego 2010

Pizza di mare



Ciasto:
300 ml wody
¾ łyżeczki soli
1 łyżka oliwy z oliwek
450 g mąki pszennej
2 łyżki cukru
20 g świeżych drożdży
Sos:
100 g pomidorów z puszki (bez skóry)
4 ząbki czosnku
1 łyżka przyprawy do pizzy
Topping:
20 dkg żółtego sera
4 duże pieczarki
1 duża cebula
150 g owoców morza w pikantnym pomidorowym sosie (z puszki)
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
50 g czarnych oliwek bez pestek
50 g konserwowej fasolki szparagowej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
1 łyżeczka oregano

Z podanych składników zagnieść ciasto, rozwałkować, ułożyć na wysmarowanej olejem dużej blasze i zostawić na 15 minut do wyrośnięcia. Składniki sosu zmiksować. Ciasto posmarować sosem, wyłożyć ¾ sera (pokrojonego w plasterki lub startego na tarce o grubych oczkach). Następnie na pizzę wyłożyć: posiekaną w drobną kostkę cebulę, sól, pokrojone w plasterki pieczarki, owoce morza (wraz z sosem), osączonego tuńczyka, pokrojone w plasterki oliwki, pokrojoną na 1,5-cm kawałki fasolkę, oregano, pieprz i pozostały ser. Wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika (poziom drugi od dołu) i piec 15-20 minut (do momentu zrumienienia ciasta).
Smacznego!

czwartek, 11 lutego 2010

Karkówka pieczona z dodatkami



75 dkg karkówki bez kości
10 ząbków czosnku
10 dkg jasnozielonej części pora
3 duże pieczarki
4 łyżki oleju
100 ml wrzącej wody
1 łyżeczka wegety
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu

Karkówkę umyć, osuszyć, naszpikować 8 ząbkami czosnku. Na patelni rozgrzać olej, obsmażyć mięso z każdej strony. Przełożyć do żaroodpornego naczynia. Pora pokroić w krążki, pieczarki w grube (ok. 0,5 cm) plastry. Mięso posypać wegetą i pieprzem. Na i obok mięsa rozłożyć resztę czosnku, pieczarki i por. Wlać wodę. Wstawić do zimnego piekarnika, nastawić piekarnik na 180 stopni i piec (pod przykryciem) do miękkości mięsa (około 1 godziny). W połowie pieczenia mięso polać powstałym sosem. Gdy mięso będzie miękkie zdjąć pokrywkę i piec jeszcze przez 10 minut.
Smacznego!

środa, 10 lutego 2010

Pączki hiszpańskie vel Gniazdka




Wielkimi krokami zbliża się Tłusty Czwartek, zatem nadszedł czas na pączki. Moje ulubione - hiszpańskie. W sieci znalazłam kilkadziesiąt przepisów, lecz wszystkie były takie same. Postanowiłam nieco zmodyfikować swoje słodkości i nadać im lekko waniliowego charakteru. Pączki smażyło się niezwykle szybko, trzeba tylko było uważać na temperaturę oleju - w zbyt gorącym za szybko się rumieniły i były niesamowicie suche. Kółka dzielnie wyciskał mój mąż. Musiały być podwójne. Pączki z pojedynczych kółek bardziej przypominały oponki i nam zupełnie nie odpowiadały.
Grubsze do złudzenia przypominają te kupowane w cukierniach.

Są po prostu PYSZNE...

20 dkg masła lub margaryny
½ l wody
¼ łyżeczki soli
40 dkg mąki pszennej
10 kropli aromatu waniliowego
4 żółtka
6 jajek
1 l oleju do smażenia
Lukier:
35 dkg cukru – pudru
5 łyżek wrzącej wody
1 łyżeczka soku z cytryny
3 łyżki soku wiśniowego
1 łyżeczka kandyzowanej skórki z limonki

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy masło i sól i doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy mąkę i energicznie mieszamy rozcierając ewentualne grudki. Odstawiamy do zupełnego ostygnięcia, następnie miksujemy z żółtkami, jajkami i aromatem na gładkie ciasto. Z papieru do pieczenia wycinamy kwadraty o boku 8 x 8 cm. Każdy kwadrat smarujemy olejem. Na papier wyciskamy za pomocą rękawa cukierniczego podwójne kółka z ciasta. W szerokim rondlu rozgrzewamy olej. Wkładamy pączki papierem do góry, zdejmujemy papier i smażymy pączki na złoty kolor z obu stron. Zostawiamy do ostygnięcia. Cukier puder (20 dkg) ucieramy z wrzątkiem (3 łyżkami) i sokiem cytrynowym. W lukrze maczamy połowę pączków, do lukru wsypujemy pozostały cukier, wlewamy resztę wrzątku i sok. Lukrujemy drugą połowę pączków i pozostawiamy do zastygnięcia lukru. Można na pączkach poukładać kandyzowaną skórkę – ja dałam z limonki.
Smacznego!

Z tej porcji wyszło około 30 pączków (o średnicy ok. 5 - 7 cm).

wtorek, 9 lutego 2010

Mizera a`la Tzatziki



2 ogórki szklarniowe
3 łyżki śmietany 12%
3 łyżki jogurtu naturalnego typu greckiego
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki przyprawy do Tzatzików
¼ łyżeczki soli
1 szczypta cukru
¼ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
1 łyżeczka siekanego koperku

Ogórka obrać, pokroić w plasterki. Wszystkie składniki (oprócz koperku) włożyć do miski i dokładnie wymieszać. Odstawić do lodówki na 15 minut. Jeszcze raz wymieszać. Mizerię podawać posypaną koperkiem.
Smacznego!

Pastrami



2 kg chudej pieczeniowej wołowiny
20 dkg soli morskiej
5 ząbków czosnku
2 łyżki cukru
3 łyżki czarnego mielonego pieprzu

Surowe mięso nacieramy 5 dkg soli. Odstawiamy do lodówki (najlepiej na noc). Czosnek miażdżymy i mieszamy z pozostałą solą, cukrem i pieprzem. Następnego dnia mięso dokładnie płuczemy, osuszamy i nacieramy mieszanką przypraw. Wkładamy do szklanego naczynia i odstawiamy do lodówki na 14 dni (codziennie odwracamy). Wycieramy do sucha i kładziemy na kratce w uchylonym, zimnym piekarniku, aby mięso wyschło. Wędzimy na zimno ( w temperaturze poniżej 60 stopni) przez 5 godzin. Następnie mięso wkładamy do wrzącej wody i parzymy do miękkości (przez 2 – 3 godziny).
Podajemy na zimno.
Smacznego!

poniedziałek, 8 lutego 2010

Wieżyczki z parowaru



25 dkg pieczonego filetu z indyka
25 dkg pieczonego schabu
10 dkg serka Camembert z grzybami
2 jajka
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
sól do smaku
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
4 łyżki majonezu
½ łyżeczki musztardy
10 rzodkiewek
2 jajka na twardo

Filet, schab i serek zmielić na drobnym sicie. Dodać jajka, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać, formować okrągłe pulpety, ułożyć w parowacze, nastawić go na 40 minut. Wyjąć pulpety, ostudzić. Każdego przekroić na 3 części. Pierwszą część posmarować majonezem, ułożyć na nim plasterki rzodkiewek, przykryć drugą częścią. Wyłożyć na nią posiekane jajko na twardo wymieszane z 2 łyżkami majonezu i musztardą. Przykryć 3 częścią, posypać wierzch wieżyczki papryką.
Smacznego!

Roladki rybne z parowaru



na zielonym pikantnym sosie

4 mrożone filety rybne (ja użyłam mintaja)
1 średni pomidor
4 plastry ogórka konserwowego
1 kawałek białej części pora (długością odpowiadający szerokości ryby)
2 nóżki pieczarek
20 kaparów
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki przyprawy do ryb
¼ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
¼ łyżeczki soli
Sos:
100 ml wody
3 łyżki śmietany 18%
10 kaparów
1 łyżka czarnego kawioru
1 łyżeczka pasty Wasabi
1/8 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki zielonego mielonego pieprzu

Rybę rozmrażamy, następnie skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy przyprawą do ryb. Pomidora parzymy, obieramy ze skórki. Pora dzielimy na 4 części, nóżki pieczarek na połówki. Na brzeg każdego fileta kładziemy po ćwiartce pomidora (posypanej czarnym mielonym pieprzem oraz solą), połówce nóżki pieczarki i kawałku pora. Zwijamy roladki i spinamy je wykałaczkami. Na każdej roladce układamy po 5 kaparów. Wstawiamy rybę do parowaru na 20 minut (od momentu zagotowania wody).
Składniki sosu mieszamy ze sobą w garnku i doprowadzamy do wrzenia na minimalnym ogniu często mieszając. Na talerze wylewamy porcje sosu, na nim układamy roladki, na każdej kładziemy po plastrze ogórka.
Smacznego!

Crunchy by Yvonne



Ciasteczka są kruche i nieziemsko pyszne! Na spodzie każdego z nich tworzy się subtelna warstewka karmelu. Do jedzenia nadają się po ostygnięciu - wtedy dopiero zaczynają rozkosznie chrupać w zębach i nieco mniej się kruszą. Bardzo je polecam!

500 g błyskawicznych płatków owsianych
¾ szklanki fruktozy lub cukru
1 cukier migdałowy (16 g)
2 jajka
25 dkg masła
10 dkg łuskanego słonecznika
szczypta soli
10 dkg suszonej żurawiny
2 łyżki płatków migdałów
5 dkg musli gruszkowego z żelkami
10 dkg rodzynek sułtańskich

Masło stopić w rondelku, pozostawić do przestygnięcia. Słonecznik uprażyć na patelni ze szczyptą soli. Musli rozgnieść na mniejsze kawałki. Jajka ubić z fruktozą/cukrem i cukrem migdałowym do białości. Dodać płatki, słonecznik, żurawinę, migdały i rodzynki. Na końcu wlać masło. Masę dokładnie wymieszać. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia układać łyżką porcje masy. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec na ciemnozłoty kolor (ok. 15 minut). Z papieru zdejmować, gdy będą letnie.
Smacznego!

Chleb na zakwasie z mąki pp z orkiszem i jalapeno



Lekko pikantny z chrupiącą skórką

1 łyżeczka oliwy z oliwek
350 ml mleka
1 łyżka ciasta zakwaszonego
100 g mąki orkiszowej
440 g mąki pszennej pp
2 łyżki fruktozy
3 płaskie łyżeczki soli
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka suszonej papryczki jalapeno (wiórki)

Do maszyny do wypieku chleba wkładamy w kolejności: oliwę, mleko, ciasto zakwaszone, mąkę orkiszową, 200 g mąki pszennej pp, fruktozę, cukier, papryczkę, 240 g mąki pszennej pp i pokruszone drożdże. Ustawiamy na program „pełnoziarniste”. Czas 3 godziny i 40 minut.
Smacznego!

Wegeta MM



1 szklanka soli morskiej
½ opakowania kurkumy
1 łyżka suszonej natki pietruszki
1 dkg suszonej czerwonej papryki
1 dkg suszonego pasternaku
1 łyżka fruktozy

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i miksujemy do uzyskania pożądanej frakcji przyprawy.
Smacznego!

Skrzydełka w miodzie



12 skrzydełek z kurczaka
2 łyżki oliwy z oliwek
Marynata:
2 łyżki płynnego miodu
1 łyżka przyprawy do kurczaka
1 łyżka octu balsamicznego
½ łyżeczki soli

Skrzydełka umyć, odciąć końcówki. Składniki marynaty wymieszać ze sobą, nasmarować nią skrzydełka, odstawić na noc do lodówki. Smażyć na rozgrzanej oliwie po 20 minut z każdej strony (bez przykrycia).
Smacznego!

Skrzydełka po węgiersku



12 skrzydełek z kurczaka
2 łyżki oliwy z oliwek
Marynata:
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
½ łyżeczki mielonego chilli
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka suszonych pomidorów w proszku

Skrzydełka umyć, odciąć końcówki. Składniki marynaty dokładnie wymieszać. Skrzydełka dokładnie wysmarować marynatą, odstawić na noc do lodówki. Smażyć na rozgrzanej oliwie po 20 minut z każdej strony (bez przykrycia).
Smacznego!

Sandwiche pełnoziarniste z parówką



4 kromki chleba z mąki pp
2 cienkie parówki
½ łyżeczki masła
1 łyżeczka serka topionego
4 plastry cebuli
8 plastrów pieczarki
szczypta soli

2 kromki posmarować masłem, pozostałe 2 serkiem. Parówki włożyć do wrzącej wody i gotować przez 3 minuty. Wyjąc, przekroić na pół wzdłuż i w poprzek. Kromki z serkiem ułożyć w opiekaczu (serkiem do góry). Na nich ułożyć parówki, cebulę i pieczarki. Posolić. Przykryć kromkami z masłem (masłem do góry). Zamknąć opiekać i piec do zrumienienia chleba. Podawać z ketchupem lub sosem mango.
Smacznego!

Pierogi z kapustą i grzybami



Pożyczono mi formę do pierogów. Męczarnia była co niemiara, ale pierożki wyszły ładne :)

Ciasto:
25 dkg mąki pszennej
1 jajko
½ szklanki letniej wody
1 łyżka oleju
¼ łyżeczki soli
Farsz:
30 dkg kiszonej kapusty
2 dkg suszonych grzybów
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu

Kapustę ugotować do miękkości z grzybami w niewielkiej ilości wody. Odcedzić, zmielić maszynką o grubym sicie. Dodać sól i pieprz. Z podanych składników zagnieść niezbyt twarde ciasto (w razie potrzeby zwiększyć ilość wody). Ciasto cienko rozwałkować, wykrawać kółka. Na każde nałożyć porcję farszu i zlepiać pierogi (ja użyłam „maszynki”). W garnku zagotować wodę z łyżeczką oleju i soli. Na wrzątek wrzucać pierogi i gotować 3 minuty od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię. Podawać ze zrumienioną na oleju cebulką z dodatkiem soli.
Smacznego!

Naleśniki z pieczarkami i topionym serkiem



Ciasto:
¾ szklanki maki pszennej pp
¾ szklanki mleka
1 jajko
2 łyżki oliwy z oliwek
1 szczypta proszku do pieczenia
1 szczypta soli
½ łyżeczki suszonej papryczki jalapeno
½ łyżeczki pieprzu ziołowego
Farsz:
100 g serka topionego
1 średnia cebula
15 dkg pieczarek
1 łyżka oliwy z oliwek
1 szczypta soli
1 szczypta ziołowego pieprzu

Z podanych składników zrobić rzadkie ciasto (w razie potrzeby dolać mleka). Usmażyć naleśniki (wychodzi ok. 5 szt.). Na patelnię wlać oliwę, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i sól. Zeszklić. Dodać pokrojone w plastry pieczarki, smażyć przez 5 minut. Dodać pieprz. Połowę każdego naleśnika posmarować serkiem topionym, nałożyć porcję farszu i zwijać jak krokiety. Podawać ciepłe (w razie potrzeby podgrzać w piekarniku lub kuchence mikrofalowej).
Smacznego!

Nadziewane pepperoni



6 marynowanych papryczek pepperoni
Nadzienie:
1 puszka sardynek w pomidorach
20 dkg chudego twarogu
1 mała cebula
1 łyżka oleju słonecznikowego
2 łyżki pikantnego ketchupu
2 łyżki maggi
1 łyżka posiekanego szczypiorku
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki białego mielonego pieprzu

Z sardynek usunąć kręgosłupy. Widelcem zgnieść sardynki wraz z serem, dodać posiekaną cebulę, szczypiorek, olej, ketchup i przyprawy. Dokładnie wymieszać. Z papryczek odciąć końcówki, wyjąć pestki. Każdą papryczkę napełnić nadzieniem.
Smacznego!

sobota, 6 lutego 2010

Najprostsze kokosanki



Na ich punkcie można oszaleć. Mocno chrupiące z wierzchu i delikatnie wilgotne w środku - takie lubię najbardziej. Zrobienie ich zajmuje niecałe pół godziny.

Znikają jeszcze szybciej...

3 białka
¾ szklanki cukru
20 dkg wiórek kokosowych

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier, miksować (na najwyższych obrotach) do momentu, aż cukier przestanie być wyczuwalny. Dodać wiórki. Miksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Za pomocą 2 małych łyżeczek formować kokosanki i układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec 15 minut.
Smacznego!

piątek, 5 lutego 2010

Rydze w pomidorach



Zdecydowanie najpyszniejsza wersja rydzów

3 kg świeżych rydzów
5 łyżek soku z cytryny
1 szklanka koncentratu pomidorowego 30%
½ szklanki octu
1 łyżka cukru
2 łyżki soli
25 dkg cebuli
¼ szklanki oliwy z oliwek

Rydze gotujemy przez 5 minut w wodzie z sokiem cytrynowym. Odcedzamy, pozostawiamy do przestygnięcia i kroimy w paski o szerokości ok. 4 mm. Cebulę kroimy w kostkę, szklimy ją na oliwie, dodajemy koncentrat, cukier, sól i ocet. Dokładnie mieszamy. Dodajemy rydze, dokładnie wszystko mieszamy. Wkładamy do słoików i pasteryzujemy przez 5 minut od momentu zagotowania.
Smacznego!

czwartek, 4 lutego 2010

Placuszki a`la pizza



100 g wędzonego oscypka

3 plastry kiełbasy salami

1 średnia pieczarka

100 g surowego kalafiora

1/2 małej cebuli

1 jajko

2 łyżki mąki

1 łyżka przyprawy do pizzy

1 łyżka siekanego szczypiorku

1/2 łyżeczki soli

1/2 łyżeczki białego mielonego pieprzu

olej do smażenia

Kalafiora i oscypka ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę, pieczarkę i salami drobno siekamy. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Na rozgrzany olej kładziemy łyżką porcje ciasta i smażymy placuszki na ciemnobrązowy kolor.

Smacznego!

środa, 3 lutego 2010

Pieczarki kawowo – waniliowe



Modyfikacja popularnego przepisu

150 g margaryny
1 jajko
4 łyżki zmielonej na puder fruktozy
5 kropli aromatu waniliowego
1 i ¾ szklanki mąki ziemniaczanej
2 czubate łyżki mąki pszennej
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
1 płaska łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Kawę (jeśli ma grubszą frakcję) zmielić na pył. Margarynę utrzeć z fruktozą, aromatem i jajkiem. Maki wymieszać z sodą, połową kawy i porcjami dodawać do margaryny ciągle miksując. Miksować do uzyskania jednolitej konsystencji ciasta. Z ciasta formować kulki wielkości włoskiego orzecha. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Kawę (jeśli ma grubszą frakcję) zmielić na pył. Końcówkę plastikowej butelki maczać w kawie, a następnie przykładać do kulek i delikatnie dociskać. Piec 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Smacznego!

Ciasteczka wychodzą lekko słodkie - jeśli ktoś lubi bardziej słodkie - należy zwiększyć ilość fruktozy, którą można również zastąpić cukrem pudrem.

Chleb MM pełnoziarnisty na maślance



Z automatu do pieczenia chleba

540 g mąki z pełnego przemiału
350 ml maślanki
1 łyżka oliwy z oliwek
2 łyżki fruktozy
3 płaskie łyżeczki soli
20 g drożdży

Do automatu dodajemy w kolejności: oliwę, maślankę, 300 g maki, fruktozę, sól, 240 g mąki i pokruszone drożdże. Pieczemy używając programu „Pieczywo pełnoziarniste” przez 3 godziny i 40 minut.
Smacznego!